Zmiana klimatu: strażak walczący z pożarem w RPA
Link do artykułu źródłowego >> https://healthpolicy-watch.news/health-journals-reject-world-temperature-increase/
„Największym zagrożeniem dla globalnego zdrowia publicznego jest ciągłe niepowodzenie światowych liderów w utrzymaniu wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5°C i przywracaniu przyrody. Należy wprowadzić pilne, ogólnospołeczne zmiany, które doprowadzą do sprawiedliwszego i zdrowszego świata” – zgodnie z artykułem redakcyjnym opublikowanym jednocześnie w 200 czasopismach na całym świecie.
Celem artykułu redakcyjnego jest pomoc w nadaniu impetu „pilnym działaniom na rzecz utrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej 1,5°C, powstrzymania niszczenia przyrody i ochrony zdrowia” w ramach przygotowań do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które rozpoczyna się w 14 września, szczyt bioróżnorodności w Kunming w Chinach oraz Konferencja Stron Klimatycznych ONZ (COP26) w Glasgow w Wielkiej Brytanii.
„Nauka jest jednoznaczna; globalny wzrost o 1,5°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej oraz ciągła utrata różnorodności biologicznej grozi katastrofalnymi szkodami dla zdrowia, których nie będzie można odwrócić. Pomimo niezbędnego zainteresowania świata COVID-19, nie możemy się doczekać, aż minie pandemia i szybko zredukuje emisje” – czytamy w artykule wstępnym opublikowanym w czasopismach, które zwykle konkurują ze sobą.
Artykuł wstępny ostrzega, że wzrost temperatury powyżej 1,5°C „zwiększa szansę osiągnięcia punktów krytycznych w naturalnych systemach, które mogą zablokować świat w bardzo niestabilnym stanie” i „krytycznie osłabić naszą zdolność do łagodzenia szkód i zapobiegania katastrofalnym zmianom środowiskowym”.
Mówi, że cele wyznaczone przez wiele rządów, instytucji finansowych i firm „nie wystarczą”.
„Muszą jeszcze zostać dopasowane do wiarygodnych krótko- i długoterminowych planów przyspieszenia czystszych technologii i przekształcenia społeczeństw. Plany redukcji emisji nie uwzględniają odpowiednio kwestii zdrowotnych.
Wróć do listy artykułówCzekamy na Ciebie!
Dołącz do nas, to naprawdę proste! Wystarczy, że Ty lub ktoś z Twoich Bliskich skontaktuje się z nami, a my doradzimy w jaki sposób możesz skorzystać z naszego wsparcia