Nowy raport IPCC przewiduje, że ekstremalna ekspozycja na ciepło i ekstremalne zjawiska pogodowe będą rosły w częstotliwości i intensywności w miarę ocieplania się świata.
Link do artykułu źródłowego >> https://healthpolicy-watch.news/glasgow-summit-as-the-last-chance-to-get-runaway-climate-change-under-control/
Oczekuje się, że 26. Konferencja Stron ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) będzie kluczowym momentem w walce ze zmianami klimatycznymi, gromadząc przywódców w Glasgow w celu przyspieszenia postępów w globalnych działaniach na rzecz klimatu.
Wydarzenie to jest „najlepszą na świecie szansą na opanowanie niekontrolowanych zmian klimatycznych” – powiedzieli organizatorzy COP26 w następstwie raportu „Red Alert” opublikowanego w poniedziałek przez Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Raport alarmuje o stanie kryzysu klimatycznego, w tym o zmieniających się wzorcach pogodowych, nasilających się cyklach wodnych, podnoszącym się poziomie mórz, zakwaszeniu oceanów, topniejącej wiecznej zmarzlinie i rosnącym narażeniu na ekstremalne upały.
Zajęcie się zmianami klimatycznymi jest pilne i osiągnęło niewystarczający postęp, ponieważ „kraje wciąż nie wdrożyły porozumienia paryskiego, wciąż są daleko od celu 1,5°C, a poziom gazów cieplarnianych w atmosferze nadal rośnie” – powiedział. Ovais Sarmad, zastępca sekretarza wykonawczego ONZ ds. zmian klimatu pod koniec czerwca na wirtualnej konferencji Chatham House „Climate Change 2021”.
Trzeba będzie podjąć trudne decyzje, aby świat dążył do celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
„Potrzebujemy decyzji politycznych do podjęcia. Istnieją możliwości podjęcia tych decyzji i tego przywództwa w ciągu najbliższych kilku miesięcy poprzedzających COP26” – powiedział Sarmad.
Cztery główne cele szczytu to:
- Wyrównanie poziomu globalnej emisji gazów do 2050 r. oraz utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie nie większym niż 1,5°C;
- Umożliwienie i zachęcenie krajów dotkniętych zmianą klimatu do ochrony i przywracania ekosystemów oraz budowania infrastruktury odpornościowej i rolnictwa, aby uniknąć utraty środków utrzymania i życia;
- Dotrzymanie obietnicy uruchomienia 100 mld USD rocznie na finansowanie działań klimatycznych do 2020 r.;
- Finalizacja „Paryskiego zbioru zasad”, aby porozumienie paryskie z 2015 r. zaczęło funkcjonować.
„Czuję, że pojawił się nowy entuzjazm i nowy impet wokół międzynarodowych działań na rzecz klimatu, których nie doświadczyliśmy od czasu przyjęcia porozumienia paryskiego. Odnowiony apetyt na postęp” – powiedział Sarmad.
Wróć do listy artykułówCzekamy na Ciebie!
Dołącz do nas, to naprawdę proste! Wystarczy, że Ty lub ktoś z Twoich Bliskich skontaktuje się z nami, a my doradzimy w jaki sposób możesz skorzystać z naszego wsparcia