25 sierpnia 2021

Kolejne dawki szczepionki przeciw COVID zyskały popularność w kilku krajach – USA, Izraelu, Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych, ale kraje o niskich i średnich dochodach pozostają znacznie w tyle pod względem zastrzyków.

 

Link do artykułu źródłowego >> https://healthpolicy-watch.news/89757-2/

Ponieważ wariant Delta rozprzestrzenia się w Afryce i spodziewając się czwartej fali COVID-19 jeszcze w tym roku, szef Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce wezwał bogate kraje, które teraz oferują kolejne dawki szczepionki – nawet jeśli większość populacji kontynentu wciąż czeka na szansę otrzymania pierwszej dawki.

Dyrektor regionalny WHO Afryki, Matshidiso Moeti, ostrzegła we wtorek, że działania niektórych bogatych krajów w celu wprowadzenia dawek wzmacniających zagrażają zdolności kontynentu afrykańskiego do walki z niszczycielską pandemią. Bogatsze kraje powinny dzielić się zapasami szczepionek z krajami o niskich dochodach zamiast gromadzić leki – powiedziała delegatom na 71. sesji wirtualnego spotkania Komitetu Regionalnego WHO dla Afryki w sprawie zdrowia publicznego w Afryce.

Moeti powiedziała też, że wprowadzenie szczepionki na COVID-19 pokazało ogromne luki w międzynarodowej solidarności. „Uważamy, że priorytetem powinno być pełne zaszczepienie najbardziej uciskanych populacji we wszystkich krajach. Aby mieć jak największy wpływ na ograniczenie transmisji, ratowanie życia i jak najszybsze zakończenie tej pandemii”, powiedziała, dodając, że 75% dawek szczepionek na całym świecie podano w zaledwie 10 krajach.

Stany Zjednoczone, Izrael, Wielka Brytania i Niemcy należą do rosnącej liczby bogatych krajów, które od września planują oferować swoim populacjom kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Dzieje się tak w czasie, gdy niektóre z biedniejszych narodów świata walczą o nawet jedną dawkę ratujących życie szczepionek dla swoich ludzi.

„Kraje o wysokich dochodach podały 62 razy więcej dawek niż kraje o niskich dochodach, co potencjalnie pogłębia ten podział”, ostrzegła Moeti, podkreślając, że: „Opowiadaliśmy się za dzieleniem się dawkami przez kraje bogate”.

Moeti powtórzyła apel dyrektora generalnego WHO, Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa, który w zeszłym tygodniu ponownie ostro potępił politykę dawek wzmacniających. „Przepaść między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają, powiększy się tylko wtedy, gdy producenci i liderzy nadadzą priorytet nadpodaży dawek wzmacniających do krajów o niskich i średnich dochodach” – powiedział dr Tedros.

Dyrektor generalny ostrzegał wcześniej, że skierowanie globalnych dostaw szczepionek do dawek wzmacniających może sprzyjać rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych wariantów w krajach ubogich w szczepionki w innych miejscach.

Wróć do listy artykułów

Czekamy na Ciebie!

Dołącz do nas, to naprawdę proste! Wystarczy, że Ty lub ktoś z Twoich Bliskich skontaktuje się z nami, a my doradzimy w jaki sposób możesz skorzystać z naszego wsparcia

Dołącz do nas